فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 30 خرداد 1403

مطالبات شاعران ، نویسندگان ،اهالی قلم و رسانه های استان زنجان از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش پایگاه خبری شاعر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشست تبیینی با حضور فرهیختگان استان زنجان و اصحاب رسانه عصر امروز در فرهنگسرای حضرت امام خمینی (ره) برگزار شد در ابتدای این دیدار ساسان قجر هنرمند حوزه نمایش به اجرای نمایش با موضوع دفاع مقدس پرداخت در ادامه نمایندگان حوزه‌های قرآنی نمایش و شاعران و نویسندگان اهل قلم و رسانه  به بیان مشکلات حوزه خود پرداختند در این دیدار فرهاد مرادی شاعر و مدیر مسئول پایگاه خبری شاعر ضمن خوش آمد به آقای دکتر اسماعیلی گفت استان زنجان با پیشینه غنی و با وجود شاعران و نویسندگان  توانمند هنوز نتوانسته است به جایگاه اصلی خود دست یابد این روزها حوزه فرهنگ دستخوش مشکلات فراوانیست که برای رسیدن به افق‌های روشن توسعه و حل این مشکلات نیازمند کمک مسئولین دولت انقلابیست تا مطالبات به حق اهل قلم استان زنجان از شعار به عمل منتهی گردد.وی در ادامه اظهار داشت  ما شاعران نویسندگان ، اهل قلم و رسانه  استان زنجان از شما وزیر انقلابی می‌خواهیم تا با درایت خویش مشکلات اهل قلم استان زنجان را حل نمایید که بدان اشاره خواهیم کرد در کنار این مشکلات پیشنهادهایی نیز داریم که آنها را مطرح می‌کنیم.مرادی در ادامه  ضمن اشاره به مراسم اختتامیه دومین دو سالانه غزل “حسین منز.وی” از وزیر ارشاد خواست خانه غزل ایران در زنجان بنا شود هم به صورت سخت‌افزاری و هم نرم‌افزاری حمایت گردد . وی گفت این حرکت می‌تواند در رشد و توسعه شعر به ویژه غزل در ابعاد مختلف علمی و پژوهشی تاثیرگذار باشد . این امر می تواند جریان ساز باشد و طرحی نو دراندازد . در این خاک ، بزرگ شاعری چون حسین منزوی آرمیده است که خود جریان ساز غزل معاصر ایران است. در ادامه  وی به عمده‌ترین مشکلات شاعران و نویسندگان برای عضویت در صندوق هنر انتشار کتاب پرداخت و  خاطر نشان کرد شاعرانی که تمکن مالی ندارند و هزینه‌های بسیار زیاد در نشر کتاب، سبب شده است که این شاعران نتوانند عضو صندوق هنر شوند. پیشنهاد می کنیم شورایی متشکل از یک شاعر پیشکسوت، یک شاعران جوان ملی  ، دو نماینده از انجمن های ادبی استان یک نفر از اساتید دانشگاه مدیر کل و نماینده فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل و به بررسی آثار بپردازد و تایید یا عدم تایید به عهده این شورا باشد.

عدم حمایت ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از حوزه چاپ به دلیل عدم تخصیص اعتبار، عدم مشارکت کارخانجات و شرکت‌های صنعتی از فعالیت‌های فرهنگی از موضوعات دیگری بود که مرادی بدان پرداخت.

این شاعر زنجانی ضمن اشاره به کمبود فضاهای فرهنگی در استان زنجان  به نبود بودجه اختصاصی در  انجمن‌های ادبی استان زنجان پرداخت و گفت انجمن‌های ادبی استان زنجان برای احیای مجدد نیازمند اعتباری اختصاصی هستند که بتوانند کمترین مایحتاج حیات خود را تامین نمایند که در چند سال اخیر هیچ ریالی به آنها پرداخت نشده است وی در ادامه به مشکل اظهارنامه‌های مالیاتی و پر نکردن دفاتر مالیاتی که به دلیل آشنا نبودن مسئولین  انجمن‌ها با قوانین مالیاتی موجب شده است که جریمه‌های سنگینی برای آنان  و برای شخص مسئولین این انجمن‌ها اعمال گردد. با اینکه این انجمن ها معاف از مالیات  هستند وی همچنین پیشنهاد کرد یک موسسه حقوقی به عنوان بازوی حقوقی اداره کل فرهنگ و  ارشاد اسلامی انتخاب شود تا با معرفی  انجمن ها به این موسسه  این مشکلات حل شود و هزینه ها نیز کاهش یابد.

مرادی در جهت تامین نیروی انسانی مورد نیاز ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها پیشنهاد جذب سرباز فرهنگی را مطرح کرد  و گفت این طرح می تواند  به جدیت پیگیری شود تا جوانان هنرمند بتوانند یاریگر حوزه فرهنگ استان‌ها باشند. که بیشتر وزارت خانه ها  با جذب به صورت امریه آن را حل کرده اند. اما در بیشتر مواقع  رشته تحصیلی هنرمندان ما با کار هنریشان تطابق ندارد که این امر باعث خواهد شد نتوانند در ادارت ارشاد جذب شوند که باید برای آن فکری کرد. مدیر مسئول پایگاه خبری شاعر به وزیر گفت اشتغال و ادامه تحصیل  برای شاعران و نویسندگانی که عضو صندوق هنر هستند  یا در جشنواره های مهمی چون جشنواره فجر  صاحب عناوین برتر شده اند می تواند امید آفرین باشد. در ادامه این دیدار مشکلات حوزه رسانه مطرح گردید. سخت و  زیان آور بودن اشتغال  در حوزه رسانه ها از جمله مواردی بود که نماینده رسانه ها بدان پرداخت وی گفت  این امر به صورت کاملا سبیقه ای اجرا می شود .وی معظلات بیمه دستندرکاران حوزه رسانه ها را متذکر شد و از وزیر در خواست کرد تا تغییر قانون مناقصات  آگهی از نشریات مکتوب به رسانه های مجازی را پیگیری نماید وی اشاره کرد  با توجه به وضعیت موجود در جامعه و گسترش رسانه های مبتنی بر وب در جامعه این موضوع  بسیار ضروری است. عدم تمکین برخی از دستگاههای اجرایی مشمول خدمات کشوری به سفارش آگهی از سامانه جامع رسانه های کشور و سفارش مستقیم به رسانه ها از موضوعات مهمی بود که مرادی به آن اشاره کرد و گفت این موضوع موجب شده است  تجمیع آگهی در برخی رسانه ها گردد و برخی دیگر متضرر گردند.