فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 3 مرداد 1403

رویداد فرهنگی بهار در آخرین روز بهار به بار نشست

نخستین رویداد فرهنگی بهار در زنجان به کار خود پایان داد

به گزارش پایگاه خبری شاعر  حاج علی اکبری مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان زنجان گفت: اولین رویداد فرهنگی بهار که فرصتی برای روایت شکفتگی و تازگی همزمان بهارانه‌های طبیعت و معنویت را فراهم آورده بود، به فصل پایانی خود رسید.

اصغر حاج‌علی‌اکبری، امروز (پنج‌شنبه ۳۱ خرداد ماه) در آیین اختتامیه رویداد فرهنگی بهار، اظهار کرد: رویداد فرهنگی بهار، اتفاق خوبی است که خوشبختانه مشارکت چشمگیری از سوی هنرمندان در آن شکل گرفت و از استان‌های گوناگون اثر ارسال شد. در این رویداد در سه بخش شعر، داستان، شعر و داستان ترکی اثر دریافت و داوری شد. 

در ادامه پاکزاد دبیر علمی رویداد فرهنگی بهار تصریح کرد: تعداد کل آثار رسیده به جشنواره ۳۸۵ اثر است. وی در ادامه به حضور چشمگیر استانهای هم مرز با استان زنجان که در این رویداد ادبی شرکت کرده اند اشاره کرد و در ادامه به معرفی داوران بخش های مختلف پرداخت و گفت امیر رسولی، سیدوحید سمنانی و ناصر حامدی داوران بخش شعر فارسی؛ مردعلی مرادی و مهدی زارع داوران بخش داستان فارسی؛ وحید طلعت و امیر نصیری نیز از داوران شعر و داستان ترکی این جشنواره هستند. 

حسن پاکزاد با بیان اینکه این جشنواره با محوریت و استان‌های هم مرز آن و به دو زبان فارسی و ترکی برگزار شد، اظهار کرد: ۶۹ درصد آثار اشعار کلاسیک، ۱۷ درصد شعر و داستان ترکی، ۷ درصد شعر سپید، ۷ درصد داستان و ۷ درصد شعر و داستان دانش‌آموزی بود. 

وی با بیان اینکه خوشبختانه آثار خوبی در این جشنواره دریافت شد، افزود: زنجان با ۳۹ درصد مشارکت، گیلان ۱۹.۵ درصد، آذربایجان غربی ۱۴.۵، آذربایجان شرقی ۱۳.۵، اردبیل ۵.۵، قزوین ۱.۵ درصد مشارکت داشتند. 

شایان ذکر است ۶ نفر در بخش شعر کلاسیک فارسی و ۳ نفر در بخش ترکی، ۳ نفر در بخش شعر نیمایی – سپید و ۳ نفر در بخش ترکی، ۳ نفر در بخش داستان فارسی و ۱ نفر در بخش ترکی، ۵ نفر در بخش شعر دانش آموزی و ۲ نفر در بخش داستان دانش‌آموزی برگزیده شدند. در مجموع از ۲۶ نفر در آیین اختتامیه رویداد فرهنگی بهار تقدیر شد. 

درحاشیه آیین اختتامیه نخستین رویداد فرهنگی بهار، پنج‌شنبه ۳۱ خردادماه کارگاه داستان فارسی، با حضور مهدی زارع و مردعلی مرادی، کارگاه تخصص شعر فارسی با حضور ناصر حامدی، امیر مرزبان و سید وحید سمنانی‌، کارگاه تخصصی ادبیات ترکی (شعر و داستان) با حضور وحید طلعت برگزار شد.