فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 4 تیر 1403

ریچارد ا.ناک Richaed A. Knaak

ریچارد ا.ناک Richaed A. Knaak
 
ریچارد ا. ناک یا Richard A. Knaak (نحوه‌ی تلفظ:”Nack”) نویسنده‌ی داستان‌های فانتزی و از نویسندگان منتخب نیویورک تایمز برای نگارش داستان حماسه‌ی هوما است. وی متولد ۲۸ مِه ۱۹۶۱ در شهر شیکاگو از پدری انگلیسی و مادری آمریکایی است.

زندگی‌نامه ریچارد
ناک تحصیلات اولیه‌ی خود را در به اصرار مادرش در رشته‌ی شیمی در دانشگاه چمپیون-اوربانای ایلینوز شروع نمود، ولی در میانه‌ی راه آن را علت علاقه به نویسندگی ترک گفت و به زادگاه پدرش انگلستان رفته و مدتی را در آکسفورد در رشته‌ی ریشه‌های زبان مشغول تحصیل شد.

یک سال بعد به دلیل مشکلات پدرش به آمریکا بازگشته و در دانشگاه سابقش در رشته‌ی علم معانی مشغول به تحصیل شد و چهار سال بعد با مدرک لیسانس دانشگاه را ترک کرد و به مطالعات شخصی بر روی زبان‌های کهن مشغول شد. بعد از خواندن رمان طوفان برفراز سحرسالار اثر آندری نورتون اولین داستان کوتاه خود را در سال ۱۹۸۶ نوشت که در سال ۱۹۸۷ به چاپ رسید. وی سپس به دلیل مشکلات مالی مدتی به عنوان مسئول انبار و بعد از آن دفتردار امانت‌فروشی مشغول به کار شد.

در سال ۱۹۸۸ با حماسه‌ی هما به شهرت رسید و به عنوان نویسنده‌ی منتخب نیویورک تایمز انتخاب شد و کتابش به زبان‌های ایتالیایی، چک، لهستانی، ترکی، روسی، دانمارکی و فرانسوی ترجمه گردید. وی در حال حاضر نویسنده‌ی اصلی سری نیزه‌ی اژدها است که خود آن را با نام قلمروی اژدها می‌شناسد. از دیگر نوشته‌های مشهور وی کتاب‌ها و مانگاهایی از هنر نبرد است که متعلق به شرکت سرگرمی‌های بلیزارد است. مجموعه کتاب‌های دیابلو (معادل شیطان به اسپانیول) وی نیز در میان علاقه‌مندان ژانر فانتزی-وحشت مورد استقبال گرمی قرار گرفته‌است.

بیشتر کتاب‌هایی که بر ناک تأثیر گذاشته‌اند به گفته‌ی خودش، موجودات روشنایی و تاریکی و کهربا اثر راجر زلازنی و کتاب‌های ادگار آلن پو بوده‌اند. دیگر نویسندگان محبوب وی گلن کوک، ال اسپراگ دی‌کمپ، لاورنس وات اوانس، هری ترتل داو، جنیفر رابرسون، رابرت جی سویر، لورل ک همیلتون و هری هریستون هستند.

در کنار نوشتن وی به خوردن، سفر، مطالعه‌ی کتاب‌ و تماشای فیلم‌های قدیمی علاقه‌مند است.

کتاب‌شناسی
نیزه‌ی اژدها
مجموعه‌ها
حماسه‌ی هما
کاز ِ گاومرد
سرزمین گاومردان
غارتگران دریای‌ خون
دژ
سه‌گانه‌ی نبرد گاومردان
شب خون
امواج خون
امپراطوری خون
سه‌گانه‌ی غول تیتان‌ها
پنجه‌ی سیاه
گل سرخ آتش
آخرین کتاب غول تیتان‌ها
سرزمین اژدها
مستقل
اژدهای آتشین
اژدهای یخین
گله‌ی گرگ
توسن سایه
اژدهای کریستالی
سریر اژدها
پادشاهْ توسن
سه‌گانه‌ی خاستگاه‌ها
سرزمین مه گرفته
فرزندان اژدها
کتاب بزرگ اژدها
دیابلو(شیطان)
مستقل
میراث خون
طریقت سیاه
پادشاهی سایه
ماه عنکبوت
سه‌گانه‌ی نبرد گناه
حق مولودی
فلس افعی
پیامبر نقاب‌دار
هنر نبرد
مستقل
روز اژدها
سه‌گانه نبرد پیشینیان
چشمه جاودانگی
روان اهریمن
متلاشی شدن
سه‌گانه چشمه خورشید
شکار اژدها
سایه‌های یخ
سرزمین ارواح
شب اژدها
آثار مستقل
پادشاه خاکستری
بال یخین
ماسک ژانوس
مرد هلندی
شعله‌های یاقوت