فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 1 مرداد 1403

کتاب «شعر مقاومت خراسان» منتشر شدبه گزارش پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) در مشهد، کتاب «شعر مقاومت خراسان»، خاطرات شاعرانی است که سندهای زنده تاریخ حماسه خراسان و افراد تأثیرگذار بر ادبیات دفاع مقدس کشورند و در آن با ۲۶ تن از شعرای دفاع مقدس و انقلاب خراسان از جمله حسین ابراهیمی، محمود اکبرزاده، محمد حسین جعفریان، احمد زارعی، غلام عباس ساعی، مصطفی محدثی خراسانی و … مصاحبه شده است.

این کتاب در هفت بخش به بررسی ادبیات پایداری بر مبنای «ادبیات عصر انقلاب»، «ادبیات جنگ» و «ادبیات پایداری جهانی» پرداخته است که پژوهش در منابع، مستندات و مصاحبه با شاعران تاثیرگذار خراسانی از جمله ویژگی‌های اثر محسوب می‌شود.

همچنین به دلیل معرفی شاعران بزرگ خراسانی و ارائه گزارشاتی از جلسات شعری و انجمن ادبی خراسان در کنار معرفی افراد موثر در شعر مقاومت خراسان به همراه گزیده‌ای از اشعار ایشان، این اثر را می‌توان کارنامه شعر مقاومت خراسان دانست.

کتاب «شعر مقاومت خراسان» در ۱۸۰ صفحه، قطع رقعی توسط انتشارات به‌نشر منتشر شده و با قیمت ۱۰۰ هزار تومان در فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی به‌نشر در مشهد و سراسر کشور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

در بخشی از متن کتاب می‌خوانیم: «از دیرباز نام خراسان با شعر و حماسه عجین شده است و برخی از صاحب‌نظران بر این باورند که مردم خراسان یا باید از شعر بهره‌ای داشته باشند و یا از حماسه و دلیری نشانی. مروری بر تاریخ ادبیات فارسی نشان می‌دهد که اولین سبک شعر فارسی، خراسانی است و رودکی پدر شعر فارسی نیز خراسانی است. جالب تر اینکه گستره شعر فارسی در قرن چهارم و پنجم بیشتر حوالی مشرق ایران بوده است. شاعران و نویسندگان پارسی گوی خراسانی نیز بسیارند و وجود شاعرانی همچون حکیم ابوالقاسم فردوسی، دقیقی طوسی، ناصر خسرو قبادیانی، ابوالفضل بیهقی، خیام، عطار نیشابوری و بسیاری دیگر خراسان را به عنوان مهد ادب و عرفان و حماسه معرفی می‌کند».منبع : ایبنا