فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 4 تیر 1403

منوچهر پیشوا: نادرپور را می‌توان سعدی دوران معاصر دانست |به گزارش پایگاه خبری شاعر، مراسم بزرگداشت نادر نادرپور شاعر با حضور محمد رسولی، پژوهشگر ادبیات و شاهنامه شناس، عظیم زرین کوب هوشنگ طالع، منوچهر پیشوا و حمید تبریزی برگزار شد.

عظیم زرین‌کوب با بیان سال شمار زندگی نادرپور گفت: گرامیداشت نام بزرگان فرهنگ و ادب کار شایسته و ارزنده‌ای هست. اما بزرگانی مانند مولوی و حافظ و سعدی مورد شناخت همه مردم هستند و شاید چندان نیازی به مراسم ندارند.

وی افزود: بر عکس باید بیشتر به بزرگان فرهنگ و ادب دوره معاصر مانند نادر نادر پور و مانند او پرداخت که کمتر شناخته شده‌اند. از عوامل برگزاری این رویداد به خصوص محمد رسولی که خودش از بزرگان فرهنگ کشور است سپاسگزاری می‌نمایم.

در ادامه، هوشنگ طالع ضمن اشاره به آشنایی و دوستی با نادر نادرپور در روزگار نوجوانی و جوانی، خاطراتی از جلسات ادبی آن روزگار بیان کرد و نام چند تن از بزرگان فعال فرهنگی هم دوره‌ای شاعر فقید معرفی کرد که در آن انجمن که «آتشکده» نام داشت و در سال‌های حدود ۱۳۳۰ تشکیل می‌شده حضور می‌یافتند.

در ادامه منوچهر پیشوا هم طی سخنانی به بررسی شعر نادرپور پرداخت و گفت: نادرپور را می‌توان به جرأت سعدی دوران ما دانست. زیرا شعر نادر نادرپور دارای صلابت و روانی است که در شعر سایر شعرای معاصر دیده نمی‌شود.

وی افزود: «همانطور که شعر سعدی را نمی‌توان یک کلمه‌ اش را عوض کرد و به ساختار و سلاست و فصاحت شعر لطمه نزد، شعر نادرپور هم اینگونه است.

در بخش دیگر این رویداد، حمید تبریزی از دیگر سخنرانان حاضر در جلسه؛ راجع به شعر نادرپور و نزدیکی شعر او به اخوان ثالث، سخن گفت و از عوامل این رویداد فرهنگی به خاطر اهتمام به زنده نگاه داشتن بزرگان شعر و ادب، سپاسگزاری نمود.

در این رویداد زهرا گلسرخی و نیکو قلمی شعرخوانی کرده و ابوالفضل بنان (صوفی) شاعر و پژوهشگر ادبیات ضمن توضیحاتی درباره شعر نادرپور غزل خود را که با تضمین از یک بیت نادرپور بود خواند.

در پایان محمد رسولی گفت: آنچه مسلم است شعر نادرپور از جهت فرم و شکل و معنا و ماهیت و مضمون از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و مهم‌تر از همه اینکه ایشان فردی ایران گرا و میهن دوست بوده و همیشه در شعرش چه در دوران حضر و هم دوران سفر، عشق به ایران داشته و این ویژگی همیشه در شعرش متجلی بوده است.منبع : مهر نیوز