فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 4 خرداد 1403

مسابقه «بهشت شعر پارسی» برای فرانسوی‌زبانان برگزار می‌شود |به گزارش پایگاه خبری شاعر، همزمان با فرا رسیدن اردیبهشت ماه و مناسبت‌های فرهنگی -ادبی همچون روز سعدی، خیام و فردوسی «مرکز ایران و فرانسه» مسابقه شعرخوانی اشعار فارسی ویژه فرانسوی زبانان با عنوان «بهشت شعر پارسی» برگزار می شود.

سید وحید یعقوبی دبیر این رویداد فرهنگی و پژوهشگر حوزه فرهنگ و ادبیات فرانسه در خصوص این برنامه گفت: «بهشت شعر پارسی» توسط مرکز ایران و فرانسه و با هدف حفظ و پاسداشت این میراث برگرفته از ذوق و قریحه شاعران پارسی‌گوی و نیز در راستای تعمیق روابط فرهنگی و ادبی دو کشور صاحب ادبیات و شعر یعنی ایران و فرانسه برگزار می‌شود و امیدواریم با برگزاری این برنامه شناخت علاقمندان به شعر فارسی به خصوص فرانسوی زبان‌ها بیشتر و کمال تر شود.

وی افزود: علاقمندان به شرکت در این مسابقه باید ویدیوی کوتاهی از شعر خوانی خود – قالب اشعار می‌تواند، کلاسیک یا نو باشد- را به همراه دکلمه، تفسیر و ترجمه به زبان فرانسوی برای دبیرخانه این مسابقه ارسال کنند و بعد از داوری آثار ارسالی، علاوه بر اینکه به همه شرکت کنندگان گنجینه شعر و ادب پارسی اهدا می‌شود به دو نفر از برگزیدگان هم لوح تقدیر و جایزه ویژه اهدا می‌شود.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در مورد هیأت داوران این مسابقه گفت: هیأت داوران این مسابقه شعرخوانی اساتیدی چون حسین بیک باغبان استاد زبان و ادبیات فارسی و تاریخ تمدن ایرانِ دانشگاه استراسبورگ فرانسه، ایلمیرا دادور استاد ممتاز زبان و ادبیات تطبیقی دانشگاه تهران و مدیر اسبق مرکز ادبیات تطبیقی فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ایران و محمد زیار استاد زبان و ادبیات فرانسه دانشگاه آزاد تهران مرکز هستند.

یعقوبی در پایان گفت: علاقمندان به شرکت در این مسابقه تا ۱۹ اردیبهشت ماه سال فرصت ارسال ویدیوهای شعرخوانی خود را دارند. نتایج داوری آثار روز ۲۸ اردیبهشت همزمان با روز گرامیداشت خیام اعلام می‌شود.منبع : مهر نیوز