فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 27 تیر 1403

مسئولان با میدان دادن به جوانان کشف استعدادهای نهفته وتعالی فرهنگ و هنر را دنبال کنندسرویس استان‌های پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) – نجمه اشرفی: بیست و پنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان ملی و استانی در شیراز به کار خود پایان داد.

طبق اعلام یوسفی دبیر اجرای این کنگره ۱۰ هزار و ۱۱۱ شعر از بیش از سه هزار شاعر از نقاط مختلف ایران به دبیرخانه این کنگره ارسال شده است و ۳۱ استان کشور بصورت همزمان با مراسم ارتباط تصویری آنلاین دارند.

سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح به مراسم اختتامیه بیست وپنجمین کنگره ملی شعر دفاع مقدس و مقاومت پیام داد.

در این پیام آمده است:

“یکی از معجزات عالم خلقت همین پدیده شعر است، زیبایی در شعر است.” حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی).

با درود و صلوات بر حضرت محمد و آل محمد (ص) واهداء سلام؛

در فرهنگ غنی و اصیل ایرانیان، آزادگی، ایثار و خودباوری نماد و نمود بارزی دارد. در این میان شعر دفاع مقدس نیز که الهام گرفته از حماسه عاشورای حسینی (ع) و میراث قرون متمادی در فرهنگ ماست، همچون خورشید در ادبیات ایرانیان می درخشد.

به واقع آزادگی و ارجمندی انسان جزو ارزش‌های دینی و ملی هر ایرانی است و هرگاه سرزمین و ارزش‌های دینی ما در معرض شبیخون و خطر قرار گرفته، فرزندان غیرتمند این خطه که تربیت‌یافتگان مکتب حسینی و پرورش یافته فرهنگ ایرانی- اسلامی بوده‌اند به پا خواسته و با دل و جان و اعتقاد قلبی حماسه‌هایی آفریده‌اند که تاریخ کمتر به چشم دیده است. ادبیات و به ویژه شعر که به فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) سرمایه و ثروت ملی است به عنوان هنری اثرگذار، توانسته است با تهییج و بسیج مردم در طول سالیان دفاع مقدس و پس از آن در توصیف و شرح رشادت‌ها و شهادت‌ها، تبیین و چرایی دفاع مقدس و دفاع از حریم آل‌الله بروز و ظهوری شایسته داشته باشد.

اما در این روزهای پر فراز و نشیب و در گام دوم انقلاب اسلامی، رسالت صاحبان اندیشه و ذوق و قلم به ویژه شاعران خوش قریحه، تبیین شرایطی است که در آن جهان سلطه و زیادت خواه، با تکیه بر نبرد ترکیبی و ابزار رسانه‌های نوین به جنگی تمام عیار با محور مقاومت و در راس آن مردم خداجوی ایران برخاسته و از سویی با جنایات بی‌حد و حصر خود مردم مظلوم فلسطین خاصه غزه را به خاک و خون کشیده است. اینک این جوانان فهیم و غیور ایرانی هستند که وظیفه دارند از سرمایه هویت ملی و مبانی اعتقادی کشور، با همه وجود و همّتِ خود دفاع کنند و انتظار می‌رود مسئولان با میدان دادن به جوانان دلسوز و علاقمند به پیشرفت و تعالی کشور در حوزه‌های مختلف به ویژه در حوزه ادبیات، باعث شکوفایی و کشف استعدادهای نهفته و تعالی فرهنگ و هنر باشند.

در پایان توفیق بیش از پیش شاعران گرانمایه و سایر دست‌اندکاران این کنگره عظیم را در خدمت به ترویج و تبیین فرهنگ ایثار و شهادت و آرمان‌های انسان‌ساز مکتب حضرت امام خمینی (ره) و حرکت در مسیر تحقق رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای (مدظله العالی) را از خداوند رحمان و حکیم خواستارم.منبع : ایبنا