فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 29 تیر 1403

محفل ادبی «چله شهدای خدمت» برگزار شدبه گزارش پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) در مشهد، حسین نوربخش، سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی در این مراسم ضمن تسلیت اربعین شهدای خدمت و قدردانی از حضور شاعران استانی در این محفل، گفت: امروز علاوه بر این محفل شاهد افتتاح نمایشگاه «یادگار ابراهیم» با محوریت دستاوردهای فرهنگی و کتابخانه ای در طول ۳ سال خدمت شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور بودیم.

وی دولت سیزدهم را دوران پر رونق عرصه کتابخانه ها دانست و افزود: افتتاح ۱۸ باب کتابخانه، برگزاری ۲۸ هزار رویداد فرهنگی و برگزاری دومین همایش بین المللی «کتابخانه های عمومی: کتابخانه های عمومی و کسب و کارهای کوچک» به میزبانی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی از جمله این دستاوردها بود.

نوربخش با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، تاکید کرد: حضور پرشور مردم در این انتخابات بدون شک می تواند تاثیر به سزایی در آینده فرهنگی و اجتماعی کشور داشته باشد.

سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اظهار امیدواری کرد: در دولت چهاردهم نیز شاهد شکوفایی و رونق حوزه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه باشیم.

مجتبی محمودی، مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملّی منطقه شرق کشور نیز ضمن تقدیر از برپایی نمایشگاه «یادگار ابراهیم» در کتابخانه مرکزی امام خمینی (ره) مشهد، گفت: این نمایشگاه ارزشی خاص و ویژه دارد؛ چرا که رئیس این دولت نامش به عنوان یک شهید در تاریخ کشور ثبت شد و بدون شک تا نفس خواهیم کشید به این مهم می بالیم.

وی افزود: یک قاب ماندگار از شهید جمهور که همیشه در ذهن تاریخ باقی خواهد ماند، تصویر جاودان ایشان در سازمان ملل با در دست داشتن کتاب آسمانی قرآن است.

محمودی یکی از ویژگی‌های مهم شهید جمهور را خادم الکتاب بودن ایشان دانست و اظهار کرد: اگر می خواهید تولید کننده فکر باشید، ابتدا باید مصرف کننده علم و دانش باشید. در این محفل که همه از اهالی فرهنگ و کتاب هستند، ابراز می کنم که برای تولید، توزیع و مصرف یک دانش ابتدا باید خودمان مصرف کننده کتاب باشیم.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملّی منطقه شرق کشور با بیان اینکه شاهنامه فردوسی به عنوان یک گنج ادبی کهن سرشار از نعمت و حکت است، گفت: حکیم ابوالقاسم شاهنامه را با شاه بیت «به نام خداوند جان و خرد» آغاز می کند؛ البته توجه داشته باشید که مراد از خرد، تنها اندیشه و فکر نیست بلکه عقل پرورش یافته ای است که جنبه های معنویت را نیز در خود جا می‌دهد.

وی، برگزاری این محفل را به یاد شهدای خدمت را تجلی خدمات این شهدا در عرصه خرد و دانایی عنوان کرد و آن را اقدامی ارزشمند، مغتنم و مناسب دانست.

مجتبی محمودی تصریح کرد: امروز متاسفانه به واسطه شیوع استفاده از فضای مجازی، دچار توهم دانایی هستیم. فضای مجازی باعث تولید دانش پراکنده، سطحی و کم عمق شده است؛ چرا که کمکی به بالا رفتن سطح فکری و غنی سازی فرهنگ جامعه نمی کند.

وی یکی از اقدامات زیبای دولت سیزدهم را مردمی سازی فعالیت‌های فرهنگی و هنری عنوان کرد.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملّی منطقه شرق کشور در خصوص برگزاری نمایشگاه های اسناد مکتوب با مشارکت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی اعلام آمادگی و همکاری کرد.

به گزارش ایبنا؛ در پایان این محفل ادبی هر یک از شاعران به خوانش اشعار خود با محوریت اربعین شهدای خدمت پرداختند.منبع : ایبنا