فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 1 مرداد 1403

مجموعه شعر «عاشق که شوی، جهان عوض خواهد شد» منتشر شد |به گزارش پایگاه خبری شاعر، این مجموعه شعر که با مقدمه‌ای از بشیر علوی، نویسنده و پژوهشگر ادبی منتشر شده، دربردارنده ۶۰ دوبیتی و رباعی است که شعبانی در این سال‌ها سروده است.

سهیلا شعبانی، نویسنده، شاعر و خبرنگار بوشهری است.

وی پیش از انتشار مجموعه شعر «عاشق که شوی، جهان عوض خواهد شد»، آثار دیگری شامل مجموعه‌شعر «یک پای عاشقانه همیشه» (انتشارات زمزمه‌های روشن)، «زن به روایت زن؛ مصاحبه با زنان خبرنگار بوشهر» (انتشارات زمزمه‌های روشن) و مجموعه داستان کوتاه «تا انتهای همان کوچه» (انتشارات بید) را منتشر کرده است.

علوی در مقدمه مجموعه‌شعر «عاشق که شوی، جهان عوض خواهد شد» نوشته است: «روحیۀ مطبوعاتی بودنِ شعبانی و رؤیای جهانی بدون درد و جنگ و کشتار که در زمرۀ عواطف اجتماعی قرار می‌گیرد، در دوبیتی‌های وی نمودار است.

شاعر بارها معلومِ خواننده‌اش کرده که دغدغۀ جهان اجتماعی داشته و رسیدن به منزل انسانیت در ذهن و زبان وی همواره موج می‌زند.» همچنین در بخش دیگر مقدمه این کتاب اشاره شده است که «عموم شعرهای این مجموعه با پایبندی به ردیف و موسیقی‌های دیگر کناری راه عاطفه را هموار کرده‌اند تا به این طریق حس پویایی مفیدی را به متن القا کنند.

از کارکردهای خوب دیگر این مجموعه، به‌کارگیری خوب و موفق قافیه و ردیف است.

علاوه بر اینکه ردیف‌ها پربسامد، خاص و دلنواز هستند، فعلی نیز هستند و استفاده از ردیف‌های فعلی در تقریر موسیقی و انتقال موفق آن به خواننده بسیار مؤثر است.

این فعل‌گرایی ردیف، تأثیر عالی و شگرفی در پویایی و خوش خوانی این مجموعه گذاشته است.

این الزام ردیف خود تکمیل کننده موسیقی شعر است.» زن، موضوعات اجتماعی، چگونه زیستن و شناخت زندگی و زنده بودنِ و مرگ و هستی‌شناسی، وطن‌دوستی و توجه به شهدا و آرمان‌هایشان و مدح و منقبت امام شیعه مهم‌ترین موضوعات شعری شعبانی در این مجموعه‌شعر است.

با هم نمونه‌ای از شعرهای این مجموعه را می‌خوانیم: «درونِ قابِ این آئینه‌ی تار به یاد خاطراتِ خوب و غم‌بار زنی را دیده‌ام از غصه لبریز زنی را دیده‌ام از عشق سرشار»منبع : مهر نیوز