فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 31 اردیبهشت 1403

صداوسیما بزرگترین دستگاه فرهنگ‌ساز کشور است/ رویکرد جهشی رسانه ملی برای پاسداشت ادبیات پارسیپیمان جبلی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) درباره تعیین راهبردهای صدا و سیما برای تحقق منویات مطرح شده مقام معظم رهبری در دیدار با شاعران؛ بیان کرد: هفته نخست سال جدید، در ضیافت افطاری صدا و سیما، ادبا و شعرا از قدم‌های جدید سازمان برای توسعه ادبیات و شعر ابراز رضایت کردند؛ البته در این جلسه نیز تأکید شد که با وضعیت مطلوب فاصله زیادی داریم.

وی با اشاره به برخی تولیدات صدا و سیما در زمینه شعر و ادبیات ادامه داد: علاوه‌بر طراحی‌های متنوع برای گسترش ادبیات فارسی در سازمان صدا وسیما و برنامه‌های مختلف، برنامه‌های خلاقانه و نوآورانه‌ای مانند «سرزمین شعر» و «چهارگاه» ازشبکه چهار سیما، ویژه ماه مبارک رمضان از تلویزیون پخش شد.

رئیس سازمان صدا و سیما، از توجه ویژه این سازمان به موضوع زبان و ادبیات فارسی در سال جدید خبر داد و گفت: به همه حوزه‌های برنامه‌ساز و حوزه‌های صف در سازمان صدا وسیما ابلاغ شده، حداکثر تا دو هفته آینده، برنامه‌های خود برای ساماندهی وضعیت زیرنویس‌ها، گویش گویندگان و دیگر موارد براساس اصول زبان و ادبیات فارسی ارائه کنند.

جبلی افزود: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، سال ۱۴۰۳ باید گام بلندی را برای توجه به پاسداشت زبان و ادبیات فارسی برداریم؛ اگرچه گام‌های ابتدایی برداشته شده اما کافی نیست امیدواریم سال جاری در این زمینه شاهد یک جهش باشیم.

وی درباره انتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره استفاده بیش از اندازه از الفاظ انگلیسی در زبان فارسی بیان کرد: فرهنگ عمومی، فراتر از سازمان صدا و سیما است و توجه به ادبیات فارسی و به موضوع رعایت استفاده از واژگان فارسی در فرهنگ عمومی، در سال‌های اخیر کم‌توجهی شده؛ البته بزرگترین دستگاه فرهنگ‌ساز در کشور صدا و سیما است. مسئولیت سنگینی متوجه همکارانم در سازمان صدا وسیما است؛ بنابراین امیدوارم سال ۱۴۰۳ سال ساماندهی به زبان و ادبیات فارسی در رسانه ملی باشد.منبع : ایبنا