فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 31 تیر 1403

تندیس باباطاهر در همدان نصب شدبه گزارش خبرنگار پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) در همدان، تندیس باباطاهر پنج متر ارتفاع دارد و به سفارش سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان ساخته شده است.

این تندیس توسط هادی ضیاءالدینی از برجسته‌ترین هنرمندان و برترین‌های مجسمه‌ساز ساخته شده و قرار بود همزمان با روز بزرگداشت باباطاهر در ۳۱ اردیبهشت ماه، رونمایی شود که با توجه با حادثه رخ داده برای بالگرد رئیس جمهور و شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانشان در این سانحه، برنامه‌های بزرگداشت روز باباطاهر لغو شد.

تندیس باباطاهر در محل مورد نظر واقع در ضلع غربی آرامگاه باباطاهر نصب و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

آرامگاه باباطاهر عریان در بالای تپه‌ای کم ارتفاع در شهر همدان قرار دارد که یکی از جاهای دیدنی همدان محسوب می‌شود. بنای فعلی این آرامگاه با طرحی هشت ضلعی در میدانی مستطیل شکل در سال ۱۳۴۴ بنا شده است.

قدمت آرامگاه اصلی باباطاهر به دوره سلجوقیان و قرن ششم می‌رسد. باباطاهر از مشهورترین دوبیتی سرایان ایران است. در آرامگاه او نیز در محوطه داخلی ۲۴ دو بیتی بر روی ۲۴ قطعه سنگ زیبا حک کرده‌اند.

همچنین در کنار آرامگاه او برخی از بزرگان همچون محمد ابن عبدالعزیز، میرزا علی نقی کوثر، مفتون همدانی و ابوالفتح اسعد دفن شده‌اند.منبع : ایبنا