فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 29 فروردین 1403

برگزیدگان ششمین کنگره ملی شعر مناجات و نیایش «مواهب» تجلیل شدندبه گزارش پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) در قم، هم‌زمان با پنجمین شب هنر انقلاب، محمد علی مجاهدی دبیر دائمی دبیرخانه شعر و ادبیات آئینی در اختتامیه ششمین کنگره ملی شعر مناجات و نیایش «مواهب» با اشاره به موضوع این کنگره گفت: حقیقت این است که این ماییم که در غیبتیم و حضرت حق در هر جا حاضر و ظاهر است.

وی ادامه داد: ما هر چه داریم از اهل‌بیت (ع) است و اهل‌بیت هر چه دارند از خداست. خدا با غفاریت و ستاریتش با ما رفتار می‌کند و ما باید بندگان خوبی برایش باشیم، چون او خدای خوبی‌ست.

کنگره مواهب چه گفتن را به شاعر می‌گوید

حسین محمدی مبارز، از چهره‌های شناخته شده شعر آیینی و قائم مقام دبیرخانه شعر آیینی کشور به معنی لغوی «مواهب» اشاره کرد و گفت: باید دقت شود که مواهب از ریشه هبه به معنی عطا کردن نیست از ریشه موهبت به معنی مهربانی‌ست. در عوض موهبت چیزی طلب نمی‌شود. مواهب بخشش‌هایی بی بازگشت است ولی در قبال عطا کردن، باید چیزی پرداخت.

مبارز همچنین خاطر نشان کرد: در کار شعر و هنر، چه گفتن مقدم بر چگونه گفتن است. ما ۲۲۰ صنعت بدیعی در شعر داریم که همه چگونه گفتن است. کنگره مواهب چه گفتن را به شاعر می‌گوید. چگونه گفتن را که شاعر باید بداند. چه گفتن مغز است و چگونه گفتن آرایه‌هاست.

وی همچنین توکل را اساس مبانی دعا دانست و دعا را به این جهت برای انسان آرامش‌بخش خواند.

اساس شعر فارسی توحیدی است

در بخش دیگری از این برنامه حجت‌الاسلام جواد محمدزمانی شاعر شناخته شده آئینی ضمن تشکر از کسانی که در جریان برگزاری کنگره «مواهب» تلاش کردند در مسیر شعر توحیدی گام بردارند، گفت: شعر فارسی با حمد و توحید شروع می‌شود و اساس آن شعر توحیدی بوده است و این از نقاط ضعف شعر امروز ماست که اشعار توحیدی در آن کم است. باید تلاش شود هر شاعری در دفترش شعر توحیدی داشته باشد.

وی همچنین به دغدغه مقام معظم رهبری در یکی از دیدارهایشان با شاعران اشاره کرد که متذکر شدند؛ چرا رکن جلسات ما شعر توحیدی نیست؟

۴۰۰ اثر رسیده به دبیرخانه کنگره

سید علی نقیب مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری قم طی گزارشی از برگزاری این کنگره ارائه کرد، گفت: ۴۰۰ اثر به دبیرخانه این کنگره که به دبیری علمی حجت‌الاسلام سید سلمان علوی برگزار شد، رسیده و هیئت داوران، پنج اثر را بدون رتبه‌بندی به عنوان اثر برگزیده انتخاب نمودند.

به گزارش ایبنا؛ در بخش تجلیل از شاعران برگزیده کنگره از ۵ شاعر در یک سطح تجلیل شد. شاعران برگزیده این کنگره؛ آرش پور علیزاده از رشت، محمد خادم از اصفهان، محدثه آشتیانی از تهران و عاطفه جوشقانیان و راضیه مظفری از قم بودند.منبع : ایبنا