فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 28 تیر 1403

برگزاری سوگواره ادبی «روز وداع یاران» در فراق رئیس جمهور شهید/ وقتی شاعران برای شهدای خدمت گریستند


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری شاعر به نقل از (ایبنا) در همدان، سه‌شنبه شب سوگواره ادبی «روز وداع یاران» همزمان با سراسر کشور در استان همدان به همت اداره‌کل کتابخانه‌های استان و با حضور مهدی فرجی، مشاور عالی فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) استان؛ مهدی اخوان، مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری همدان؛ مجتبی قمری، معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان؛ علی خاکسار، معاون اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان؛ مسعود ویژه، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و تنی چند از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب استان برگزار شد.

هنر بهترین زبان برای بیان فراق رئیس جمهور شهید است

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان اظهار کرد: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همواره در انجام امور فرهنگی به ویژه زنده نگاه داشتن یاد و خاطر شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت پیشرو بوده است.

سید جواد معینی تأکید کرد: به همین منظور سوگواره ادبی «روز وداع یاران» همزمان در سراسر کشور برنامه ریزی شد تا شاعران آیینی و انقلابی در سوگ رئیس جمهور شهید آثار ادبی خود را ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه ایران داغدار مردی است که تمام وجود خود را وقف خدمت به مردم و حرکت در مسیر خداوند کرده بود افزود: نام و یاد شهدای خدمت همواره در یاد و خاطر مردم و تاریخ این دیار به یادگار خواهد ماند و شاید تنها زبان هنر باشد که بتواند به خوبی اندوه و غم مردم ایران را که همواره قدردان مسئولان خدوم بودند به نمایش بگذارد.

برگزاری سوگواره ادبی «روز وداع یاران» در فراق رئیس جمهور شهید/ وقتی شاعران برای شهدای خدمت گریستند

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان تأکید کرد: رئیس جمهور شهید نگاه ویژه‌ای به بخش فرهنگ به ویژه کتاب و کتابخانه داشت و در همین راستا در سفر به استان همدان اعتبارات مناسبی به پروژه‌های فرهنگی کتابخانه‌ها تخصیص داده شده است.

منتخب مردم باید رهرو شهید رئیسی باشد

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری همدان نیز در این آیین با گرامیداشت یاد و خاطر امام راحل عظیم الشأن اظهار کرد: مقام معظم رهبری درباره شهید رئیسی مطالب بسیار ارزنده‌ای فرمودند و مسائل برای همه ما بیش از پیش روشن شد.

مهدی اخوان افزود: ما سرمایه اجتماعی عظیمی چون مردم فهیم و قدرشناسی داریم که در آیین تشییع و بزرگداشت شهدای خدمت به خوبی این منش خود را نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه تا چهلم شهدای خدمت مردم برنامه‌های متعددی را برنامه ریزی کردند افزود: امروز در حال ورود به انتخابات ریاست جمهوری هستیم که باید اذعان کرد با توجه به حضور شهید رئیسی در مسند ریاست جمهوری، فعالیت برای هر کسی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود دشوار خواهد بود.

مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری همدان با بیان اینکه با بصیرت کامل و آگاهانه وارد میدان انتخابات شویم تصریح کرد: امید است که فردی انتخاب شود که رهرو راه شهید رئیسی باشد.شهید رئیسی انسانی کاملاً مهربان و ارزشی بود

ویژگی خاص شهدای خدمت مردمی بودن است

مشاور عالی فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) همدان نیز با بیان اینکه وعده خدا در پیروزی حق محقق می‌شود اظهار کرد: زمانی در غربت بودیم که بزرگانی چون صیاد شیرازی، شوشتری، کاظمی و … شهید شدند؛ روزی هم غواصان دست بسته برگشتند تا دست ما باز باشد و روزگای حاج قاسم رفت تا غوغایی در کشور ایجاد شود.

برگزاری سوگواره ادبی «روز وداع یاران» در فراق رئیس جمهور شهید/ وقتی شاعران برای شهدای خدمت گریستند

مهدی فرجی با بیان اینکه فراموش نکردیم که به شهید بهشتی چه تهمت‌هایی نسبت می‌دادند اما راه به جایی نبردند افزود: رفتن این افراد بدون حکمت نیست و شهید رئیسی هم از این جنس بود.

مشاور عالی فرمانده سپاه انصارالحسین (ع) در استان همدان تصریح کرد: در کشورهای دیگر وقتی اتفاقی رخ می‌دهد، مدتی حکومت نظامی برقرار می‌کنند اما در کشور ما در آرامش کامل مجلس جدید شروع به کار کرد.

وی با تأکید بر اینکه ایشان آنقدر جسارت داشت که اگر وقتی کار خوبی انجام می‌داد به نام دیگران تمام می‌کرد و اگر کاری طبق برنامه پیش نمی‌رفت مسئولیت آن را بر عهده می‌گرفت خاطرنشان کرد: همه شهدای خدمت دارای ویژگی خاص مردمی بودند.

فرجی با بیان اینکه من در کنار سردار قاسم سلیمانی افرادی چون شهید امیرعبدالهیان حضور داشتند گفت: با ایشان در سوریه آشنا شدم، او دست راست شهید سلیمانی بود و سرمایه بزرگی که از نزد ما رفت.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰ سال با شهید موسوی آشنا بودم و مسئولیت‌پذیری ایشان زبانزد بود تأکید کرد: هر سه خلبان شهید در سانحه سقوط بالگرد نیز جزء اسطوره‌های حوزه پرواز بودند.

در این آیین از خانواده شهید محمدحسین بشیری، شهید مدافع حرم تجلیل به عمل آمد، همچنین شاعران برجسته همدانی اشعار خود را در سوگ شهید رئیسی قرائت کردند.منبع : ایبنا