فرهنگی، هنری و ادبی

امروز : 6 تیر 1403

برگزاری اختتامیه کنگره ادبی«۱۸ سال نوری»در اهواز/ معرفی برگزیدگان |پایگاه خبری شاعر؛ گروه استان‌ها- قاسم آل کثیر: کنگره شعر «۱۸ سال نوری» با محوریت مدح حضرت فاطمه (س) کنگره‌ای ملی است که ۱۱ سال پیش در پایتخت کشور شروع به کار کرد و از ۶ سال گذشته دبیرخانه بخش‌های عربی و آذریِ این کنگره نیز شروع به کار کردند که امسال نیز بخش زبان «اردو» به این دبیرخانه‌ها اضافه شد.

در بخش عربی کنگره شعر «۱۸ سال نوری» که با عنوانِ «شعر الفاطمی» برگزار شد، سید شبر حسینی، حسین طرفی عباسی و مرتضی حیدری آل کثیر هیئت داورانِ بخش عربی را بر عهده داشتند.

از میان آثار ارسالی به دبیرخانه بخش عربی کنگره شعر «۱۸ سال نوری» علی وائلی، محمد بهادلی، یوسف شرهانی، حسین عزلاوی، عباس زرگانی، رضا حزباوی، محمود باوی و قیس فرحانی حائز رتبه برتر شدند.

مرتضی حیدری آل کثیر، دبیر بخش عربی و یکی از اعضای کمیته داوری در این باره گفت: کنگره ادبیِ «۱۸ سال نوری» که به مدح و رثای حضرت فاطمه زهرا (س) مربوط می‌شود توسط مجمع شاعران اهل بیت ایران که در تهران هستند، سیزدهمین دوره خود را اجرا کرد.

حیدری آل کثیر افزود: در بخش عربی نیز ششمین دوره را به صورت ۶ سال متوالی برپا کردیم که بنده در این ۶ سال دبیر بخش عربی این جشنواره بودم. اختتامیه بخش عربی در دو سال اول در شهر شوش برگزار شد و چهار سال اخیر مراسم اختتامیه به میزبانی اهواز بود.

دبیر بخش عربی کنگره ادبی «۱۸ سال نوری» توضیح داد: هر ساله در بخش عربی حدود ۵۰ – ۸۰ اثر به دست دبیرخانه می‌رسد. آثار در بخش شعر شعبی و فصیح بوده و بخش ویژه حضرت خدیجه را امسال در جشنواره لحاظ کردیم. در بخش شعر نو نیز سه برگزیده، در بخش کلاسیک سه برگزیده و در بخش فصیح و بخشِ ویژه هر کدام یک برگزیده را معرفی کردیم. برگزیدگان از شهرهای شوش، آبادان، اهواز و شادگان بودند.

وی افزود: مقرر شده که سال آینده کتابِ کل ۶ دوره‌ای را که در بخش عربی برگزار کردیم، چاپ و رونمایی شود و این کتاب منبع مطالعاتی برای علاقمندان به شعر فاطمی خواهد شد.

حیدری آل کثیر گفت: برای پرداختِ ادبی به شخصیت حضرت زهرا (س)، شاعرانمان نیاز به بهانه و تریبون دارند که این کنگره بهانه بسیار خوبی برای تولید آثارِ فاخر در این زمینه است.

نیازمند حمایت معنوی هستیم

هادی جان فدا، عضو مجمع شاعران اهل بیت (ع) که در اختتامیه کنگره ششمین شعر فاطمی در بخش عربی در حوزه علمیه آیت الله عباس کعبی نسب حضور داشت، در گفت‌وگو با پایگاه خبری شاعر بیان کرد: امسال یازدهمین کنگره با عنوانِ «۱۸ سال نوری» را برگزار کردیم. همچنین از سال ششم نیز زبان‌های عربی و آذری را به این کنگره اضافه کردیم و امسال زبان «اردو» به آن اضافه شد.

جان فدا افزود: از همان سالِ اول که کنگره با نام زهرای مرضیه فراخوان دادیم، در خوزستان شاعران خوب خوزستانی شرکت و همراهی کردند. تقریباً همه شاعرانِ خوبِ خوزستان شرکت کردند و برای ششمین سال نیز این کنگره جای خود را باز کرده و این توفیق خداوند سبحان است‌.

وی یادآور شد: کشور ما کشوری با زبان و گویش‌های مختلف است و همه به خاندان اهل بیت ارادت دارند. زهرای مرضیه به عنوان محور اهل بیت جایگاه ویژه‌ای در بین اهل بیت دارد. این کنگره یکی از قدیمی‌ترین و مداوم ترین کنگره‌های شعر کشور است که سعی داشته در عرصه شعر فاطمی تا جایی که ممکن است، اثرگذار باشد.

عضو مجمع شاعران اهل بیت (ع) افزود: سطح آثار به ویژه در بخش عربی رقابت شدید است و داوران ما کار سختی داشتند. در بخش فارسی نزدیک به ۴۰۰ شاعر در سطح کشور و در بخش عربی ۶۰ شاعر شاخص شرکت کردند.

جان فدا یادآور شد: در مجمع شاعران اهل بیت که یک مؤسسه فرهنگی هستیم، امکانات و ظرفیت‌های محدودی داریم و اگر دستگاه‌های فرهنگی خوزستان از این کار حمایت کنند می‌توان برنامه بهتری را ارائه داد و به همین دلیل نیاز به حمایت معنوی داریم.منبع : مهر نیوز